Jakou barvu mají kontejnery na odpad

Třídit odpad je samozřejmostí pro dvě třetiny českých domácností. A jistě nejen tam vědí, které druhy odpadů patří do kterých kontejnerů. O tom, jak se barevně odlišují jednotlivé kontejnery, se děti učí již v prvních ročnících školní docházky.

Jakou barvu mají kontejnery na papír?

Mezinárodně bylo odsouhlaseno, že papír paří do kontejnerů označených modrou barvou. Jejich konkrétní designová podoba se sice v různých státech může výrazně lišit, ovšem zvýrazněné modré prvky nechybí na žádném z nich. Pokud se jedná o kontejner ocelový, může mít třeba jen modré víko, u těch moderních bývá k výrobě využit přímo celobarevný plast. Většina kontejnerů je dále označena nálepkou s pokyny, co konkrétně dovnitř patří či naopak nepatří. Ekologicky smýšlející obyvatelé tak mají usnadněnou mnohdy nejistou volbu, zda konkrétní položka náhodou nesměřuje do směsného odpadu.

Jakou barvu mají kontejnery na plast?

Jednoduchá odpověď zní: žlutou. Stejně jako v předchozím případě však množství žluté barvy může být na jednotlivých kontejnerech či popelnicích různé. Některé jsou celobarevné, jiné od ostatních odlišuje třeba jen žlutá etiketa. Žlutá barva je na první pohled nejzřetelněji rozeznatelná, takže takový kontejner září mezi svým modrým a zeleným kolegou jako hvězda. Koneckonců má k tomu důvod – právě plasty tvoří totiž objemově největší část každoročně vyprodukované sumy odpadů každého z nás.

Jakou barvu mají kontejnery na sklo?

Poslední z tradiční trojice kontejneru je zelený a patří do něj veškerý skleněný materiál (s několika výjimkami, které jsou opět uvedeny na etiketě kontejneru). Některé kontejnery na sklo jsou rozděleny na dvě poloviny, z nichž pouze jedna je zelená. Tam patří sklo barevné, zatímco do druhé části házíme sklo bílé (respektive průhledné, tedy nebarevné).

Další barevné varianty

Kromě tří zmíněných barev se v ulicích českých měst lze setkat ještě s dalšími barvami. Oranžovo-černé jsou kontejnery na nápojové kartony (zejména obaly od džusů nebo trvanlivého mléka), šedá byla zvolena pro nádoby na kovový odpad (plechovky a konzervy). Červené jsou pak kontejnery pro vyřazená elektrozařízení, kam ukládám rozbité či dále nevyužitelné spotřebiče.