Jak zničit červy v popelnici

Prostor odpadní popelnice je sám o sobě takovým malým ekosystémem, v němž mohou vznikat a fungovat různé organismy. Vyhozený odpad vytváří ideální prostředí pro množení bakterií, plísní a bohužel také malých živočichů, jejichž přítomnost v popelnici není vůbec žádoucí. Jedním z nich jsou bílí červi. 

 

Kde se berou

Oškliví červi, kteří na nás mohou z popelnice vykouknout, vznikají z vajíček dvoukřídlého hmyzu, jedná se o jejich larvy. Hmyz přilákají především různé zbytky potravin, které v popelnici začnou hnít. Nejpříznivější prostředí pro něj představují rozkládající se ryby a maso, případně hnijící ovoce a zelenina. Do takových potravin pak mouchy nakladou vajíčka, z nichž se vylíhnou červi - a pokud nezasáhneme včas, z červů se následně vyklubou nové mouchy. Mít v popelnici takovéto obyvatele je pro nás všechny samozřejmě nežádoucí. Jak tedy jejich výskytu zabránit?

 

Jak se bránit

Klíčovým aspektem je přirozeně prevence. Zaprvé se snažte co nejpečlivěji třídit odpad a do odpadní nádoby na odpad směsný vyhazujte opravdu jen to, co nemůžete odložit nikam jinam. Pokud se budete zbavovat zbytků masa, ryb, kostí či tuku, odpad zabalte do igelitového pytlíku, alobalu nebo papírové utěrky, odpadní pytle pečlivě zavazujte. Dalším důležitým bodem je popelnici pravidelně čistit a udržovat její vnitřní prostory v suchu. V mokrém prostředí se totiž různým organismům daří o to víc. Kontrolujte tedy, zda vám neprosakuje odpadní pytel či zda nevyhazujete vlhké předměty bez jakéhokoliv obalu. Jako prevenci je také vhodné umístit do popelnice návnady na proti hmyzu, na trhu je jich k dispozici celá řada od gelových přes různé pasti až po lapače.

A co dělat, když i přes veškerou snahu se nám červi v popelnici objeví? Máme pro vás rovnou několik tipů, jak se jich zbavit.

  1. Použijte vroucí vodu. To je asi nejekologičtější možný způsob. Odstraňte z nádoby veškerý odpad, nalijte na dno uvařenou vodu a zavřete víko. Horká pára by měla vykonat své. Vodu můžete také smíchat s octem, ve vzniklé směsi se červům rozhodně nebude líbit.
  2. Sáhněte po nehašeném vápnu. Vápno obsahuje látky, které nežádoucí organismy vysuší. Stejně dobře poslouží i obyčejná sůl.
  3. Zničte je chemicky. Toto řešení je vhodné pro větší množství červů, kteří se v popelnici objeví. Zafunguje rozředěné bělidlo, který zároveň nádobu vyčistí. Další možností je jakýkoliv insekticidní sprej a zkusit můžete také chemikálie běžně dostupné v domácnosti - lak na vlasy nebo čistič povrchů.

 

DM_05570-Edit copy cerv

Přejeme vám v boji proti hmyzu hodně štěstí! Dejte nám vědět, jak tipy od nás fungovaly.