Jak vyčistit IBC kontejner

V současné době je pro zachytávání dešťové vody nejen na zahrádce tak, aby se dala následně využít, oblíbený mimo jiné plastový IBC kontejner. Jedná se o nádobu sloužící primárně k přepravě určitých druhů kapalných látek, a to v rámci chemického, kosmetického i potravinářského průmyslu. Kontejner je vyrobený z odolného materiálu, má vnější kostru z ušlechtilé oceli a velmi snadno se s ním manipuluje. 

Pro velký objem a široké plnicí hrdlo s vypouštěcím ventilem je dobrou volbou i do role zásobníku na vodu. Při pořízení IBC kontejneru máme dvě možnosti. Buď zakoupíme nádobu úplně novou, nebo si vybereme už použitou, repasovanou - a tudíž levnější. Použitý kontejner je ovšem předtím, než do něj začneme sbírat vodu, nutné opravdu důkladně vyčistit.

 

Kontejner z potravinářského průmyslu

Pokud použitý IBC kontejner pochází z potravinářského průmyslu a víme, že v něm nebyly převáženy žádné nebezpečné látky, můžeme se do jeho čištění pustit sami. Poslouží nám k tomu například nehašené vápno (to necháme vyhasit v nádobě v malém množství), což je cenově velmi dostupný prostředek. Dále můžeme použít hydroxid sodný, jehož granule smícháme s horkou vodou, k očištění vnější stěny kontejneru je pak vhodnou volbou líh. Na konci každé očistné procedury je nejlepší vypláchnout nádobu vysokotlakým čističem. 

Se zbytky látek, které jsme z kontejneru „dostali”, pak naložíme stejně jako například se zbytky barev, laků apod. Odvezeme je do sběrného dvora.

young-woman-gd1b11ddb2_1280

Jak na zbytky chemických látek

Pokud si pořídíme IBC kontejner, který dříve sloužil v chemickém průmyslu, je nutné nechat ho vyčistit odborně. Čištění se věnují firmy, které disponují speciální linkou. Pro mytí využívají různé roztoky při specifických teplotách. Roztoky se pak do nádoby vstřikují pod tlakem a kontejner se následně suší suchým vzduchem. Avšak ani odborné vyčištění nedokáže zaručit stoprocentní výsledek a eliminaci rizika pozdější kontaminace nasbírané vody. Proto doporučujeme pořídit na vodu raději buďto kontejner nový, nebo takový, který byl dříve používaný v potravinářském průmyslu.

 

mceclip0-2