Jak schovat popelnice

Jistě se shodneme na tom, že nádoby na odpad nepatří mezi esteticky nejhodnotnější součásti domovního vybavení. Zároveň se však jedná o jednu z těch nejdůležitějších. Každý majitel nemovitosti proto nutně stojí před dilematem: kam ukrýt popelnici?

Přímo na ulici? Jde to i jinak

Ti, pro které není vzhled bezprostředního okolí domovního vstupu důležitý, samozřejmě takové starosti nemají. Zkrátka umístí popelnici na místo, kde je snadno přístupná jak pro popeláře, tak pro vynašeče odpadu. Poměrně často se tak v ulicích českých měst můžeme setkat s obrázkem popelnice nedbale postavené přímo vedle zahradní branky. Celkem běžná je i varianta zděných výklenků v plotě, které na první pohled popelnici šikovně skryjí. Ani v tomto případě se však nejedná o jednoznačné pozitivum, neboť je jasně patrné, k čemu dané místo slouží. Chceme-li popelnici ukrýt očím návštěvníků docela a docílit tak toho, že nebude nijak rušit celkový dojem, je třeba jít na to jinak.

Kutilové si pomohou sami

Elegantním řešením jsou praktické přístřešky. Jejich konkrétní podoba může být nejrůznější – jsou malé i velké, pojmou pod svou střechu jednu či více popelnic a jsou vyráběny z různých materiálů (většinou ze dřeva nebo kovu). Jejich hlavní výhoda je to, že na první pohled zapadají do zahrady a nikdo by tedy nehádal, že se ve skutečnosti jedná o místo pro ukrytí nevzhledných nádob na odpad.  Můžete si je zakoupit již hotové (k dostání jsou v řetězcích hobbymarketů), nebo zkusit zapojit vlastní iniciativu a postavit si takový přístřešek sami. Kutilské geny nezapře většina majitelů rodinných domků, takže připravit si plány a vymyslet návrh konstrukce je pro ně výzvou, které se nesmírně rádi chopí. V tomto případě platí, že fantazii se meze nekladou a s přístřeškem si proto můžete vyhrát přesně podle své chuti.

Rafinovaný úkryt v zeleni

Vzhledem k tomu, že popelnice je sama o sobě vyrobena z poměrně odolného materiálu, nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Tudíž i nároky na přístřešek jsou z tohoto hlediska minimální – i kdyby do něj náhodou pršelo, popelnici to nijak neublíží. Při konstrukci se proto spíše než odolnost a bytelnost zaměřujeme na výsledný dojem. Hotový přístřešek totiž nemusí zůstat jen v „surovém“ stavu - pokud si potrpíte na dekorativní vzhled, velmi pěkně vypadá jeho kombinace se zahradní zelení. Když umožníte popínavým rostlinám, aby pokryly jeho stěny a střechu, výsledkem bude překrásný zahradní altánek. Nikdo by pak na první pohled netipoval, jaký je jeho primární účel.