Co nepatří do kontejnerů: Na tyhle časté chyby si dávejte pozor

Třídění odpadu se v řadě domácností stalo již běžným koloritem řady českých domácností. Podle průzkumů plasty, papír a sklo svědomitě oddělují bezmála tři čtvrtiny Čechů, což je v rámci Evropské unie solidní výsledek. Mohlo by se proto zdát, že třídění odpadu máme v malíčku a nepotřebujeme s ním radit. Je to ale skutečně tak? Pokud čas od času vyhodíte ruličku od toaletního papíru do papíru a rozbité zrcadlo do skla, pak nevědomky porušujete zásady správného třídění. Pojďme se tedy pro jistotu zopakovat, co kam (ne)patří.

Co nepatří do Kontejnerů na papír

DM_07241-Edit-bDo kontejneru na papír by neměly přijít papíry obaly označené jako C/PAP. Ty jsou sice primárně papírové, obsahují však obtížně oddělitelnou příměs, která znemožňuje recyklační proces. Jedná se například o sáčky na pudinky nebo prášky do pečiva. Stejně ta voskovaný papír (používaný například jako obalový materiál při pultovém prodeji lahůdek) nelze jednoduše recyklovat a v kontejneru na papír nemá co dělat. Totéž platí pro již zmíněné roličky od toaletního papíru (nebo kuchyňských utěrek), dále papírové obaly od vajíček a papírové kapesníky. Tento materiál je totiž vyroben z opakovaně recyklovaného papíru a další zpracování není možné.

papir

Co nepatří do Kontejnerů na plast

DM_07241-Edit-yHlavní zásadou při třídění plastů je dodržování čistoty: jakkoliv znečištěné obaly by se ve žlutém kontejneru ocitnout určitě neměly, nelze je totiž dále zpracovávat. Zejména v případě obalů od potravin se proto doporučuje je nejprve opláchnout, případně vylízat (například kelímky od jogurtů). Pozor si dávejte také na to, jaký obsah se v použité nádobce nacházel. Obaly od kosmetiky a čisticích prostředků jsou v pořádku, ale nádobky na nebezpečný materiál (například kyseliny či žíraviny, ale i nátěrové barvy) je bohužel třeba umístit do směsného odpadu. Do plastů dále nepatří podlahové krytiny (například linoleum).

plast

Co nepatří do Kontejnerů na sklo

DM_07241-Edit-gPři třídění skla se může vyskytnout snad jen jeden zádrhel, a sice chybný úsudek o tom, co všechno je sklo. Některé materiály se mohou totiž svými vlastnostmi sklu blížit, týká se to například porcelánu či keramiky (které do skla logicky nepatří). Ošemetnější je situace v případě autoskla nebo laboratorního skla – zde se často chybuje, ale ani pro takové materiály není zelený kontejner určený! Ani jeden z nich totiž nelze dost dobře zpracovat pro další použití. Naopak bez obav můžete vyhazovat sklenice a lahve, stejně jako tabulové okenní sklo, akvária nebo skleněné nádobí. Jistě není třeba dodávat, že stejně jako v případě plastů je důležité, aby sklo nebylo příliš znečištěné a neobsahovalo zbytky potravin.

sklo

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení