Co nepatří do kontejnerů: Na tyhle časté chyby si dávejte pozor

Třídění odpadu se v řadě domácností stalo již běžným koloritem řady českých domácností. Podle průzkumů plasty, papír a sklo svědomitě oddělují bezmála tři čtvrtiny Čechů, což je v rámci Evropské unie solidní výsledek. Mohlo by se proto zdát, že třídění odpadu máme v malíčku a nepotřebujeme s ním radit. Je to ale skutečně tak? Pokud čas od času vyhodíte ruličku od toaletního papíru do papíru a rozbité zrcadlo do skla, pak nevědomky porušujete zásady správného třídění. Pojďme se tedy pro jistotu zopakovat, co kam (ne)patří.

Co nepatří do Kontejnerů na papír

DM_07241-Edit-bDo kontejneru na papír by neměly přijít papíry obaly označené jako C/PAP. Ty jsou sice primárně papírové, obsahují však obtížně oddělitelnou příměs, která znemožňuje recyklační proces. Jedná se například o sáčky na pudinky nebo prášky do pečiva. Stejně ta voskovaný papír (používaný například jako obalový materiál při pultovém prodeji lahůdek) nelze jednoduše recyklovat a v kontejneru na papír nemá co dělat. Totéž platí pro již zmíněné roličky od toaletního papíru (nebo kuchyňských utěrek), dále papírové obaly od vajíček a papírové kapesníky. Tento materiál je totiž vyroben z opakovaně recyklovaného papíru a další zpracování není možné.

papir

Co nepatří do Kontejnerů na plast

DM_07241-Edit-yHlavní zásadou při třídění plastů je dodržování čistoty: jakkoliv znečištěné obaly by se ve žlutém kontejneru ocitnout určitě neměly, nelze je totiž dále zpracovávat. Zejména v případě obalů od potravin se proto doporučuje je nejprve opláchnout, případně vylízat (například kelímky od jogurtů). Pozor si dávejte také na to, jaký obsah se v použité nádobce nacházel. Obaly od kosmetiky a čisticích prostředků jsou v pořádku, ale nádobky na nebezpečný materiál (například kyseliny či žíraviny, ale i nátěrové barvy) je bohužel třeba umístit do směsného odpadu. Do plastů dále nepatří podlahové krytiny (například linoleum).

plast

Co nepatří do Kontejnerů na sklo

DM_07241-Edit-gPři třídění skla se může vyskytnout snad jen jeden zádrhel, a sice chybný úsudek o tom, co všechno je sklo. Některé materiály se mohou totiž svými vlastnostmi sklu blížit, týká se to například porcelánu či keramiky (které do skla logicky nepatří). Ošemetnější je situace v případě autoskla nebo laboratorního skla – zde se často chybuje, ale ani pro takové materiály není zelený kontejner určený! Ani jeden z nich totiž nelze dost dobře zpracovat pro další použití. Naopak bez obav můžete vyhazovat sklenice a lahve, stejně jako tabulové okenní sklo, akvária nebo skleněné nádobí. Jistě není třeba dodávat, že stejně jako v případě plastů je důležité, aby sklo nebylo příliš znečištěné a neobsahovalo zbytky potravin.

sklo