Popelnice na jedlé tuky a oleje

Proč je důležité třídit oleje z domácností i restaurací?

Při vaření v domácnosti nebo restauracích se používají jedlé tuky a oleje ke smažení nebo fritování, které většina lidí po jejich použití netřídí a tak většinou končí ve výlevkách a kanalizacích. Kam s olejem z pánve

Pořiďte si do domu nebo menší restaurace plastovou popelnici na jedlé tuky a oleje. Mastnota po vylití do dřezu ulpívá na stěnách odtoků a kanalizačních trubek, které se poté zanášejí. Kanalizace pak čeká náročná a nákladná očistná kúra, jež je finančně i personálně náročná a představuje zátěž pro životní prostředí. Tuk se totiž při ochlazení vytváří hrudky , které na sebe nabalují další nečistoty a usazeniny a vytváření v kanalizaci hustý povlak, který ji může až ucpat. Kvůli chemickému pročišťování odpadních vedení od tuků v domácnostech nebo kanalizacích se do vody zbytečně dostávají další škodlivé chemikálie. Proto uděláte dobře, pokud do svého domu pořídíte popelnice na jedlé tuky a oleje.

Od 1. ledna 2020 mají proto obce a města povinnost celoročně zajistit místa pro oddělené soustředění a recyklaci jedlých olejů a tuků, aby přispěli k ochraně životního prostředí  Je to proto, že tyto odpady netřídila všechna města a obce, takže oleje a tuky často končí v odpadech a kanalizaci, které zanáší a působí problémy při odvádění čištění odpadních vod. Jedlé tuky se mají sbírat do samostatných uzavíratelných plastových nádob, ideálně PET lahví a je třeba je vynést do zvláště určené popelnice

Naše žluté popelnice na jedlé tuky a oleje jsou vyrobeny z velmi kvalitního materiálu (polyethylen vysoké hustoty), bytelné a vydrží. Mají vysokou odolnost proti UV záření, dešti i mrazu, proto na ně poskytujeme až 3 roky záruku.  Vejde se do nich až 240 litrů oleje. Obsahují bezpečnostní  zámek proti odcizení. Kolečka s pevnou osou zajistí hladký převoz. Naše popelnice jsou vědecky otestované, a pyšní se UN certifikátem pro přepravu nebezpečných odpadů, TÜV Product Service GmbH certifikátem a odpovídají normám EN 840 -3, -5, -6, DIN, OHSAS. 

Kam s použitými tuky a oleji?

Kuchyňské tuky a oleje není vhodné vylívat do kuchyňského odpadu, ani do záchoda. Nejlepší je přelití do plastových láhví, ve kterých se vytřídí použité oleje do speciálních kontejnerů určených pro recyklaci olejů.

Nádoby, ideálně PET lahve, je možné odložit do popelnice na jedlé tuky a oleje, kterou si u nás můžete pořídit, případně ve sběrných dvorech nebo do popelnic na směsný odpad, když není jiná možnost. Menší množství tuků třeba z pánve je možné vsáknout do ubrousku nebo papírové kuchyňské utěrky a pak vyhodit do směsného odpadu.

Získané oleje se využívají v bioplynových stanicích a je z nich elektrická energie a teplo. 

Vyjeté oleje z aut se sbírají na místech zpětného odběru, jako jsou čerpací stanice a autoservisy.
Obaly od technických olejů, barev, ředidel a jiných chemických látek odevzdejte na specializovaná místa určená ke sběru nebezpečných látek, většinou do sběrného dvora.

2 položek celkem